بیماری های بنفشه افریقایی

بیماری قارچی سفیدک پودری

سفیدک پودری (Powdery Mildew)، نوعی بیماری قارچی است که معمولاً گیاهان زیادی را درگیر می کند. این بیماری در خصوص بنفشه آفریقایی نیز شایع هست و به جرات می توان گفت تمامی افرادی که بنفشه آفریقایی نگهداری می کنند حتما با این پدیده روبرو بوده اند.

آثار این بیماری معمولاً با ایجاد یک لایه سفید رنگ روی برگ ها، روی ساقه گیاه و حتی پشت غنچه ها و گل ها نمایان می گردد. این لایه سفید رنگ به گونه ای است که در نگاه اول به نظر می رسد آرد روی برگ های گیاه ریخته است.

اگر این بیماری سفیدگ پودری گسترش پیدا کرده باشد و یا تعداد زیادی از بنفشه های آفریقایی شما را درگیر کرده باشد، توصیه می شود از قارچ کش مخصوص بنفشه آفریقایی استفاده نمایید. با دو بار سم پاشی به وسیله قارچ کش، سفیدک پودری کاملاً از بین خواهد رفت.

۰
پوسیدگی مرکز گیاه

یکی دیگر از مشکلاتی که گهگاه، پرورش دهندگان بنفشه آفریقایی با آن مواجه می شوند، پوسیدگی طوقه یا مرکز گیاه است

کنه سیکلمه (cyclamen mites)
کنه سیکلمه جزو آفت های خطرناک بنفشه آفریقایی به شمار می رود. کنه سیکلمه با چشم قابل مشاهده نیست ولی به واسطه عوارضی که روی برگ ها و ظاهر گیاه برجا می گذارد می توان پی به حضور آن برد. این حشره از شیره ساقه گیاه و برگ های جوان تغذیه می کند و به همین دلیل در شروع حمله به بنفشه آفریقایی، ابتدا مرکز گیاه را درگیر می کند و در مراحل بعدی به برگ های بیرونی تر گیاه انتقال پیدا می کند.

بنفشه های آفریقایی که درگیر این آفت می شوند، غالباً از شکل زیبا و ظاهر سرحال خود خارج می شوند. علائمی چون فشردگی مرکز بوته، ترد شدن برگ های مرکزی، کوتاه شدن ساقه ها، در هم پیجیدن برگ ها و در نهایت توقف رشد گیاه، رشد غیر عادی پرزهای روی برگ ها، معمولاً دلایل وجود کنه

تریپس (Thrips)

یکی از آفت هایی که بنفشه آفریقایی به آن دچار می گردد، تریپس است.

تریپس حشره ای بسیار ریز است که با چشم قابل مشاهده نیست. این حشره داخل گل های بنفشه آفریقایی تخم ریزی می کند و از گرده گل ها تغذیه می کند. تریپس بالغ، به راحتی پرواز کرده و از گلی به گل دیگر می رود. اگرچه وجود این آفت در گیاه به اندازه کنه سیکلمه آسیب زننده و خطرناک نیست، اما به هر حال باعث کوتاه شدن عمر گل های گیاه و از بین رفتن سریع گل های بنفشه آفریقایی خواهد شد.

تشخیص وجود تریپس در بنفشه آفریقایی نیازمند دقت است. اگر بنفشه آفریقایی به تریپس دچار شده باشد، معمولاً گرده زرد رنگ روی گلبرگ های گیاه مشاهده می شود. این گرده های زرد رنگ در حقیقت، گرده گل بنفشه آفریقایی هستند. از آنجا که تریپس در مرکز گل تخم ریزی می کند، به محض بیرون آمدن حشرات از تخم ها، کیسه گرده گیاه، پاره شده و گرده های زرد رنگ روی گل برگها ریخته می شوند. گرده ها روی گلبرگ های با رنگ تیره، راحت تر قابل مشاهده هستند و معمولاً تشخیص گرده روی گلبرگ های دارای رنگ سفید یا رنگ های روشن مشکل تر است.

پاسخ دهید