انواع بستر کشت بدون خاک

‍ برخی از رایجترین بسترهای کشت عبارتند از پیت ماس، پرلیت، ورمیکولیت و ماسه. به طور کلی این مواد معمولا با هم ترکیب میشوند و به تنهایی استفاده نمیشوند چرا که هر کدام عملکرد خاص خود را دارند. در این شرایط کود معمولا برای تامین مواد مغذی مهم به گیاه داده میشود.

 پیت_ماس اسفانگوم: این مواد بافت درشتی دارند اما سبک وزن و استریل هستند. پیت ماس اسفانگوم هوا دهی مناسبی برای ریشه ها تامین میکند و آب را نیز به خوبی نگه میدارد. با این حال معمولا به خودی خود به سختی مرطوب میشود و بهتر است در ترکیب با مواد دیگر استفاده شود. این بستر رشد برای جوانه زدن بذرهای گیاهان ایده آل است.

 پرلیت: پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی منبسط شده است که معمولا به رنگ سفید دیده میشود و سبک است. پرلیت باعث میشود خاک زهکشی خوبی داشته باشد و سبک باشد و گردش هوای خوبی در خاک برقرار شود. پرلیت را باید با مواد دیگری مانند پیت ماس ترکیب کنید چون آب را در خود نگه نمیدارد و هنگامی که به گیاه آب میدهید، روی آن شناور می ماند.
 ورمیکولیت: ورمیکولیت اغلب با پرلیت یا به جای آن استفاده میشود. این نوع خاص میکا فشرده تر بوده و بر خلاف پرلیت آب را خوب نگه میدارد.
ماسه_درشت: یکی دیگر از مواد مناسب برای تهیه بستر کاشت استریل، ماسه درشت است که زهکشی مناسبی فراهم کرده و موجب گردش خوب هوا در خاک میشود اما آب را نگه نمیدارد.

علاوه بر مواد ذکر شده، گاهی از پوست درخت و الیاف نارگیل ممکن است استفاده شود. چوب پوست درخت برای بهبود زهکشی و گردش هوا بیشتر استفاده میشود و بسته به نوع آن ممکن است سبک باشد. الیاف نارگیل نیز مشابه #پیت_ماس عمل کرده و همان کاربرد را دارد.

پاسخ دهید